پنج شنبه08132020

Font Size

SCREEN

Cpanel
Back صفحه اصلی بازرگانی هفت اشتباه بزرگ در آغاز تجارت

هفت اشتباه بزرگ در آغاز تجارت

big-mistakes-in-starting-a-business

اولین سال راه اندازی تجارت مسلماً پر فراز و نشیب خواهد بود. هر اندازه که با دقت و دانش پیش بروید، باز هم مرتکب اشتباهاتی خواهید شد. اما اگر ذهن خود را آماده کنید و به تجربیات دیگران توجه کنید، می توانید از وقوع بسیاری از این اشتباهات پیشگیری کنید.

اول: راندن یک موتر باسرعت در جاده ‌ای خاکی را همه ما شنیده ایم که برای آغاز هر کار، به محرکی قوی و شور و شوق فراوان، احتیاج است. اما داشتن این حرارت اولیه به تنهای کاری از پیش نمی برد. شما به یک برنامه احتیاج دارید. در زمینه تجارت خود، در خصوص مشتریان و رقبای خود عمیقاً تحقیق کنید و یک مدل حقیقی و مفید برای تجارت خود ساخته و روی یک سوال مهم تکیه کنید: چگونه می خواهید پول بدست بیاورید؟

فرض کنید که در صدد باز کردن یک مغازه هستید. محلی را انتخاب می کنید که باید هزینه اجاره آن را بپردازید. ممکن است مخارج زیادی نیز برای تهیه دکور مناسب متحمل شوید بدون آنکه به نحوه بازگشت این هزینه‌ها بیاندیشید. محصولات شما کامل نیستند و به فکر بازاریابی هم نیستید. قطعاً پس از چند ماه تجارت شما سقوط خواهد کرد. هیچ روز کاری خود را بدون برنامه طی نکنید.

دوم: ارزان فروشی، از یک کودک بخواهید که بین یک کریستال ۱۲وجهی بدلی و یک قطعه الماس، یکی را انتخاب کند. کودک کریستال را انتخاب خواهد کرد. تازه کاران تجارت نیز به همین صورت عمل می کنند، فریب کمیت را می‌خورند و به کیفیت اهمیت نمی‌دهند. آنها می‌اندیشند که اگر جنس‌های ارزان قیمت را عرضه کنند، فروش بهتری خواهند داشت و به‌زودی میلیونر خواهند شد. اما این تصور غلط است. تازه‌کاران دنیای تجارت قیمت‌های محصولات و خدمات خود را بسیار پایین در نظر می‌گیرند و به این ترتیب در طول زنده گی کاری خود نگران پول در آوردن خواهند بود و حتی زمانی که سفارشی دریافت می کنند، خوشحال نخواهند شد زیرا فروش برای آنها سود کافی به همراه نخواهد داشت. قبل از قیمت‌گذاری، همه چیز را بسنجید. هزینه‌های ثابت و متغییر را محاسبه کنید. روش‌های تجاری و قیمت‌های رقبا را مورد توجه قرار دهید و استراتژی فروش و بازاریابی خود را بهینه کرده و درآمد قابل قبول خود را در نظر آورید. کریستال‌های تقلبی را به الماس‌ها ترجیح ندهید.

سوم: راه اندازی تجارت فقط برای هیجان، بیشتر اشخاصی که در حال راه اندازی یک تجارت هستند، افرادی رویایی، خیال پرداز و ماجراجو هستند که بیشتر به دنبال هیجان می گردند. این افراد به جای تفکر و تحمل جزییات دشوار این کار، به فکر پیش‌روی هستند و می خواهند که مسایل و بحران‌ها را به نوعی پشت سر بگذارند تا دوباره به میدان بازی برگردند و ماجراهای آن را دنبال کنند. اما خستگی و ملالت از همین مسایل جزیی به تدریج ظاهر زیبای تجارت را به خطر خواهد انداخت، هدف تجارت کسب درآمد است و به مخاطره انداختن وضعیت فعلی در این حیطه نمی‌گنجد. تجارت را وسیله ‌ای برای هیجان ‌انگیز کردن زنده گی قرار ندهید.

چهارم: غفلت از بازاریابی، تعداد کمی از صاحبان تجارت ‌های که تازه تاسیس شده‌ اند برای بازاریابی اهمیت قایل می‌شوند و برنامه و بودجه خاصی برای آن اختصاص نمی‌دهند، زیرا تصور می‌کنند که بازاریابی یک خرج غیر ضروری است و یا به علت شکست‌های مقطعی از تاثیر بازاریابی در فروش مایوس می‌شوند. بازاریابی، فروش فرد را تضمین می کند. اما به یاد داشته باشید که فروش هر روز محدود به همان روز است و لزوماً فرآیندی ادامه ‌دار نیست. نمی‌توان از مرحله طرح و برنامه مستقیماً به مرحله فروش رسید و بازاریابی را فراموش کرد. این اشتباه از نا آگاهی افراد نسبت به چرخه فروش ناشی می‌شود. اولین افرادی که برای راه ‌اندازی تجارت به آنها احتیاج دارید، بازاریاب‌ ها هستند. بازاریاب ‌ها هستند که می توانند شما را به دیگران معرفی کنند. پس از آن موقعیت فروش فراهم خواهد شد. قبل از ارسال پیام آشنایی، به دنبال معامله نباشید.

پنجم: اسارت در تجارت به جای ریاست در هنگامی که فردی ۳ یا ۴ وظیفه معین را در ۷ روز هفته انجام می دهد نیازی به بهره گیری از شیوه ‌های مدیریتی احساس نمی‌شود. در آغاز به کار یک تجارت نیز، اتفاقات ناگهانی اما قابل پیش‌بینی به ‌وقوع می پیوندد که می‌توان آنها را توسط تجربیات شخصی یا با استفاده از روش آزمون و خطا حل کرد. اما همین طور که تجارت شما رشد می کند، مسایل پیچیده‌ تر خواهند شد و این دو روش دیگر پاسخ گوی آنها نخواهند بود. شما مسوول همه چیز هستید. شما باید اهداف تجارت را تعیین کنید و روش ها را انتخاب کنید، یا شخصی را برای انجام این وظیفه منصوب کنید. بدون داشتن سیاست معین و شفافی در مورد مشخصات مشاغل، استخدام‌ها، اخراج‌ها، تعطیلات، نحوه جبران کمبودها، چگونگی ترفیع ها و… شرکت و تجارت نوپای شما در معرض آسیب ها و خطرات جدی قرار خواهد گرفت و نهایتاً تجارت شما ضعیف خواهد شد. توجه کنید که کتاب راهنمای قوانین شرکت شما (حتی در حد یک صفحه) باید وجود داشته باشد. اختیارات و وظایف خود را فراموش نکنید.

ششم: پیش بینی ناقص بودجه، تازه کاران تجارت معمولاً نیازهای مالی خود را دست کم می‌گیرند. این افراد، در ابتدای کار هزینه زیادی را صرف خرید لوازم اداری و محصولاتی می‌کنند که ممکن است بسیار تخصصی‌تر از آنچه باشد که به آن نیاز دارند. همچنین به این موضوع توجه نمی‌کنند که اکثر مشتریان به طور اقساط خرید می کنند و بازگشت پول به کندی انجام می گیرد. به همین علت مشاوران مدیریت معمولاً پیشنهاد می‌کنند که پس از محاسبه بودجه مورد نیاز خود برای راه‌ اندازی تجارت، حداقل ۵۰ درصد به آن اضافه کنید. به این ترتیب برای مدیریت ریسک های احتمالی آماده خواهید شد. در مورد بودجه واقع بین باشید.

هفتم: روابط غلط، شروع هر فعالیتی احتیاج به کار فراوان و سیستم پشتیبان دارد. فشار تعهدات زمانی و مسایل مالی باعث بروز مشکلاتی در روابط خواهد شد. باید قدری از بار خود را سبک کنید و از کمک نزدیکان و دوستان خود در حد امکان استفاده کنید. نگذارید که یک اشتباه باعث یک عمر پشیمانی شود. بسیاری از اشتباهات به این دلیل بروز می کنند که تازه کاران تصور می کنند که تمام کارها را باید خود به تنهایی انجام دهند. به جای این کار بهتر است نقاط قوت خود را بشناسید و کمبودهای خود را بپذیرید و بعضی از امور را به دست متخصصین خاص آن بسپارید. هنگامی که به مسایل و شکست‌های اجتناب‌ ناپذیر برخورد می‌کنید، این ضرب المثل قدیمی را به یاد بیاورید که: هر شکست پلی است برای پیروزی ‌های آینده.

 

نوشته: محمد رحیم جامی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

بازدیدهای محتوا
32658342

622  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+