یکشنبه09202020

Font Size

SCREEN

Cpanel

فرهنگ فضای كار

workplace-culture

چهار روشی که بنگاه‌های کوچک می‌توانند از طریق آن فرهنگ عظیم کاری را بنا نهند

بسیاری از صاحبان بنگاه‌های کوچک که آنها را می‌شناسم، هرگز به مقوله‌ای تحت عنوان فرهنگ فضای کاری (یا هر آن‌چه که آنان را به یاد شرايط کار کردن با افراد می‌اندازد،) نیندیشيده‌اند.

برای برخی مفهوم و اهمیت فرهنگ سازمانی روشن نیست. اگر بنگاه و کسب وکار را مانند چرخ تصور کنیم، این‌گونه افراد به موضوعاتی نظیر فرهنگ محیط کاری نمی‌اندیشند، مگر آنکه این به اصطلاح چرخ خود شامل هزار چرخ دنده‌ای باشد که برای حرکت نیاز است تا باهم هماهنگ عمل کنند.

گرچه حتی با وجود این شرایط نیز صاحبان بنگاه وقت لازم برای هماهنگ کردن این چرخ دنده‌ها را ندارند. وقتی این مهم را با یکی از دوستانم که ذهنی کارآفرین دارد، مطرح کردم بلند خندید و گفت: حتما شوخی می‌کنی.

«من وقت کافی برای مدیریت، حسابداری، تولید، فهرست موجودی، استخدام و زمان‌بندی و برنامه‌ریزی ندارم، حال تو از من می‌خواهی در مورد فرهنگ محیط کسب و کارم فکر کنم؟»

موضوع این‌‌ است اگر شما صاحب یک کسب و کار (بنگاه) کوچک موفق هستید، احتمالا تاکنون از یک فرهنگ قوی برخوردار بوده‌اید و نیازی نیست که از صفر شروع کنید. در این حالت با کمی تغییرات در دیدگاهتان می‌توانید امور را به طور چشمگیری بهبود دهید.

فرهنگ در یک بنگاه کوچک همانی است که شما آن را هر روز انجام می‌دهید نه آنچه که شما تنها یک بار آن را بیان می‌کنید. بنابراین در ذیل به 4 نگرشی اشاره می‌شود که می‌توانید آنها را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

در استخدام ثبات عقیده داشته باشید

هر هنگام که فرد جدیدی را استخدام می‌کنید باید یک لیستی از دیدگاه‌ها و ویژگی‌های کارمند ایده‌آل را مقابل خود داشته باشید.

گرچه ممکن است شما به یک فرد با یک تخصص یا تجربه کاری ویژه‌ای نیاز داشته باشید، با این حال باید این را هم در نظر داشته باشید که آیا آن فرد می‌تواند در فرهنگ بنگاه شما به طور مثبتی به مشارکت پرداخته و نقش آفرین باشد. برای مثال اگر شما هشت عضو هیات مدیره با انرژی بالا، خلق و خوی نوآور و نگرشی مثبت داشته باشید، آنگاه همه آنها با هم می‌توانند فرهنگ ارزشمندی را خلق کنند.

در خور یک ريیس رفتار کنید

در پایان یک روز کاری صاحب یا مدیر یک کارخانه، حکم رييس را داشته و شایسته است در خور یک رييس رفتار کند. روی سیاست‌های ظاهر و رفتار حرفه‌ای خود تمرکز کرده و هنگامی که در جمع کارمندان خود هستید، این اصول را دچار خدشه نکنید. یک محیط دوستانه در محیط کار داشتن، مقوله‌ای دیگر است، اما (محیط) کار نباید همواره مفهوم سرگرمی و تفریح برای کارمندان داشته باشد. از همین رو است که اسمش کار است. شما ممکن است تا حد زیادی به کارمندانتان نزدیک باشید اما حتی در چنین حالتی نیز باید آنان را پاسخگوی مدیریت مستقلانه مسوولیت‌ها و دستاوردهای بزرگشان بدانید.

تفکر تیمی را پذیرا باشید

پذیرای پیشنهادهاي کارمندانتان باشید و برای تصمیمات بزرگ و مهم از آنان مشورت بخواهید. آنان را برای کمک به رشد بنگاهتان تشویق کنید و برای بسط فضای تخصص و خبرگی در محیط کارشان به آنان پاداش دهید.

قاعدتا یک تصویر بزرگ از کارتان و کارمندانتان در ذهن دارید. مراقب باشید کارمندانتان در همان جایگاه مرتبط با همان تصویر باشند. در عین حال به کارمندانی که قادر هستند با موفقیت تضادهای موجود در محل کار را حل کنند و هماهنگ با سایرین کار کنند، پاداش دهید.

کارمندانتان را به احترام متقابل تشویق کنید

به آنان بگویید که تمایل دارید با مشتریان چه برخوردی داشته باشند و هم‌چنین برایشان توضیح دهید دوست دارید هنگام بروز زمان‌های استرس‌زا با یگدیگر مودبانه و با ملاحظه رفتار کنند.

در ضمن به آنان نشان دهید رفتار نامحترمانه در محیط کار شما، تحمل نخواهد شد. بهترین شیوه برای رهبری کردن یک تیم به سمت و سوی فرهنگ مولد، همانا به کار بردن مثال و نشان دادن نمونه است.

 

 

نویسنده: الکساندر لویت - الکساندر لویت مقاله نویس وال استریت ژورنال است. او کارشناس مجله آنلاین «مانی» است و به طور منظم در سازمان‌ها و کنفرانس‌ها در باب موضوعاتی که کارمندان امروزی با آن مواجهند، سخنرانی می‌کند.

 

مترجم: مانا مصباحی  |  برگرفته: دنیای اقتصاد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

بازدیدهای محتوا
32991344

974  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+