پنج شنبه08132020

Font Size

SCREEN

Cpanel
Back صفحه اصلی هندسه آیا اجسام افلاطونی را میشناسید؟

آیا اجسام افلاطونی را میشناسید؟

Platonic shapesدر یونان قدیم گروهی از مردم بیشتر وقتشان را صرف مطالعه ی اعداد و اشکال می کردند و هر کدام خرافانی در مورد آنها داشتند.آنها معتقد بودند که اساس هستی از چهار عنصر آب خاک هوا و آتش تشکیل شده است.در این تفکر چهاروجهی شش وجهی هشت وجهی و بیست وجهی هر کدام نشانه ی یکی از عناصر بودند.دوازده وجهی هم به طرز نا شناخته با هستی ارتباط داشت.

 فیثاغورث اولین کسی بود که روی این احجام کار کرد و چون این نظر ها در کتاب افلاطون آمده است به اجسام افلاطونی مشهور شده است.این حجم ها آن قدر جالب بودند که از زمان افلاطون تا دوره ی رنسانس مورد تجزیه و تحلیل قرار می گرفت.

 آیا میدانید چند ضلعی منتظم چیست؟ چند وجهی منتظم چطور؟ آیا میدانید تعداد چند ضلعی های منتظم چند تاست؟ تعداد چند وجهی های منتظم چطور؟

 چند ضلعی منتظم چند ضلعی است که همه ی اضلاع آن با هم و همه ی زاویه های آن با هم برابر باشند مانند مثلث متساوی الاضلاع مربع پنج ضلعی منتظم و ... .

 چند وجهی منتظم شکلی است که از تعدادی چند ضلعی منتظم ساخته شده باشد مانند هرم مکعب و .... تعداد چند ضلعی های منتظم بیشمار است ولی در مورد چند وجهی های منتظم این طور نیست . تعداد این اشکال برابر است با تعداد انگشتان یک دست. به این چند وجهی ها اشکال کیهانی هم گفته میشود. این احجام عبارت اند از چهار وجهی شش وجهی هشت وجهی دوازده وجهی و بیست وجهی.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

بازدیدهای محتوا
32658175

619  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+