دوشنبه08102020

Font Size

SCREEN

Cpanel
Back صفحه اصلی دانشـنامه دانستنی های علمی شخصیت های موفق هرآنچه که در مورد استیو جابز نمی دانستید!

هرآنچه که در مورد استیو جابز نمی دانستید!

سال هاست که استیو جابز در کانون توجه عمومی قرار دارد اما از بسیاری جهات یکی از مرموزترین چهره های مشهور است که حتی مرگ او به صورت یک معما باقی مانده است. جابز بسیاری از مسائل مربوط به زندگی شخصی اش را پوشیده نگه داشته است. از خانواده ی عجیب و غریبش تا مبارزه ی او علیه سرطان لوزالمعده، بیماری که بالاخره صبح ۶ اکتبر ۲۰۱۱ در سن ۵۶ سالگی او را از پا درآورد.

در حالیکه مدیرعامل و یکی از بنیان گذاران شرکت اپل در اکثر مصاحبه ها از صحبت در مورد زندگی شخصی اش اجتناب می کرد، نکات بسیاری هست که از زندگی او می دانیم چیزهایی بیشتر از مسائل کاری نظیر مک و آی فون. اما اگر با دقت بیشتری به جزئیات زندگی شخصی او بنگریم می توانیم مردی را که در زمان ما قدرتمندترین ذهن را در فناوری معاصر داشت، بهتر بشناسیم.


دوران بچگی و خردسالی جابز

جابز روز ۲۴ فوریه ۱۹۵۵ در سان فرانسیسکو متولد شد. بلافاصله پس از تولد به خانواده ای کالیفرنیایی به نام های "کلارا و پل جابز" سپرده شد و به منطقه ی Mountain View نقل مکان نمود. پدرخوانده اش در یک شرکت تولید محصولات لیزری، مکانیک و مادرش حسابدار بود.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

چند سال بعد آنها هویت واقعی جابز را به او اطلاع دادند، اینکه مادر واقعی اش "جوان سیمپسون" نام دارد و زمان تولد او دانشجوی کارشناسی ارشد بوده و در حال حاضر به شغل گفتار درمانی مشغول است. پدر واقعی او نیز "عبدالفتاح جان جاندالی" یک مسلمان سوریه ای است که کشور را در ۱۸ سالگی ترک نموده و در حال حاضر معاون شرکت ماشین آلات رنو در نوادا کازینو است. در سالهای بعد جابز با سیمپسون و پس از آن با پدر واقعی اش تماس گرفت.

- او اولین بار در سن ۱۲ سالگی با کامپیوتر آشنا شد

شخصی به نام لری لنگ، مهندس شرکت هولت پکارد، کامپیوترش را به او نشان داد و او بلافاصله یکی از همان را خواست. او در خاطراتش عنوان می کند که، "در ابتدا فکر کردم خیلی چیزتمیز و شسته و رفته ای است، یکجوری کاملا می خواستم داغون و کثیفش کنم." !

- او همانند نوابغ دیگری چون الکساندر گراهامبل، آلبرت انشتین و هنری فورد در یادگیری درس های عادی ناتوان بود


او کاملا شر و شیطان بود تا جایی که مجبور شد سه سال از سال های درسش را به صورت ارائه فردی بگذارند. این گوشه از شیطنت های اوست، رها کردن مار و یا منفجر کردن بمب در کلاس درس!

- او عاشق خطاطی و خوشنویسی بود


بعد از آن که از کلاس های درسش اخراج می شد به سر کلاس های خوشنویسی می رفت و در این زمینه استاد شده بود. یکی از فونت های خوشنویسی ایده او است که از همین کلاس ها تاثیر پذیرفته است.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

- او اولین کت و شلوارش را در ۲۲ سالگی خرید
آن هم اولین بار این دست لباس را برای نمایشگاه کامپیوتر خریداری کرد که به دعوت شرکت اپل بود.

- ترک تحصیل در کالج


این مغز متفکر موفق ترین کارخانه ی جهان، هرگز موفق نشد تحصیلاتش را در کالج تمام کند. در حقیقت حتی به فارغ التحصیلی نزدیک هم نشد. پس از فارغ التحصیلی در دبیرستان کاپرتینوی کالیفرنیا (شهری که در حال حاضر نام معادلی به اسم کاپرتینوی اپل یافته است) جابز در سال ۱۹۷۲ به کالج رید رفت. او فقط یک ترم را در این کالج که (دانشگاه لیبرال هنر در پورتلند اورگان بود گذراند. به دلیل مشکلات مالی از دانشکده خارج شد و پس از آن والدینش به طور خصوصی به او درس دادند.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net

او در سخنرانی مشهور ۲۰۰۵ فارغ التحصیلی خود در دانشگاه استانفرود، در مورد زمان حضورش در کالج رید چنین گفت: "جای رویایی نبود. به من خوابگاه ندادند و در اتاق دوستانم روی زمین می خوابیدم. در ازای پنج سنت بطری های نوشیدنی را برمی گرداندم تا در عوض غذا بخرم. هر یک شنبه حدود ۷ مایل پیاده روی می کردم تا بتوانم در معبد هیر کریشنا غذای خوب بخورم"

- سابقه کارش را در شرکت آتاری به اپل اعلام کرد


جابز به اختراعاتش در مورد کامپیوترهای شخصی معروف است، همینطور فناوری موبایل و نرم افزارهای مختلف اما او به ساختن یکی از معروفترین بازی های ویدوئی دوران نیز کمک کرده است. در سال ۱۹۷۵ جابز توسط شرکت آتاری جذب شد تا بازی معروف بریک اوت را که شبیه بازی پینگ پونگ بود اختراع کند.

به او ۷۵۰ دلار برای کارهای جانبی و ۱۰۰ دلار اضافی برای تعمیر تراشه ی نهایی شده بازی ها پیشنهاد دادند. جابز، "استیو ووزنیاک" (یکی دیگر از بنیان گذاران اپل) را به عنوان دستیار استخدام کرد. ووزنیاک نمونه اولیه ای طراحی کرد که آتاری را به پرداخت پاداش ۵۰۰۰ دلاری به خودش واداشت. اما جابز پاداش را برای خودش نگه داشت و به دوست خوشبین خود تنها ۳۷۵ دلار پرداخت (طبق گفته ووزنیاک در خاطراتش).

- همسری که تمام عمرش با او زندگی کرد


مثل زندگی خانوادگی، جابز ازدواجش را نیز از اعلان عمومی پنهان ساخت. برخلاف عکس هایش با آن پیراهن یقه اسکی و شلوار جین در محل کار که او را انسان تنهایی نشان می دادند او در خانه ای واقع در پالو آلتو، با همسرش لارنس (کارآفرینی در دانشکده ی پنسیلوانیا، مدرسه ی تجارتی وارتون که بعدها از استنفورد مدرک مدیریت بازرگانی گرفت و در همانجا همسر آینده اش را ملاقت کرد) زندگی خانوادگی تشکیل داده بود.

گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org

جابز که با فداکاری و کار انفرادی شرکتش را از عرش به فرش رساند تنها در یک مصاحبه به نحوه ی آشنایی اش با لارنس اشاره کرد: "داخل یک پارکینگ ایستاده و کلید را داخل قفل اتومبیل نگه داشته بودم. به فکرم رسید اگر امشب، آخرین شب زندگی ام باشد آیا ترجیح می دهم آن را به یک جلسه تجارتی خواهم گذراند یا با یک زن؟ از پارکینگ بیرون آمدم و از او خواستم با هم شام بخوریم. قبول کرد و ما با هم قدم زدیم، بعد از آن هرگز از هم جدا نشدیم" در سال ۱۹۹۱، جان و پاول در هتل Ahwahnee در پارک ملی یوسمیتی ازدواج کردند و "کوبین چینو" یک راهب بودایی ذن ازدواج آن ها را رسمی اعلام کرد.

- خواهر او یک نویسنده ی مشهور است


وقتی جابز با خانواده ی حقیقی اش تماس گرفت متوجه شد که صاحب یک خواهر است. خواهر خونی او "مونا سیمپسون" (که با نام مونا جاندالی تعمید داده شد) نویسنده ی رمان معروف "هرجایی جز اینجا" است داستانی در مورد یک مادر و دختر که بعد ها فیلمی با بازی "ناتالی پورتمن" و "سوزان ساندرسون" از روی آن ساخته شد.

جابز و سیمپسون رابطه ی نزدیکی با یکدیگر داشتند. او در مورد خواهرش به مصاحبه گر نیویورک تایمز گفت: "ما یک خانواده هستیم. او یکی از بهترین دوستان من در دنیا است. هر دو روز یک بار به او تلفن می کنم" لازم به اشاره است رومان هر جایی به جز اینجا به "برادرم استیو" تقدیم شده است.

- ستاره عاشقانه

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

در فصل دوم زندگی نامه غیرمجاز استیو جابز خاطره ای از یکی از دوستان او در کالج رید نقل شده است که روابط او را با خواننده ی محلی جوان بائز شرح می دهد. بائز نیز تایید کرده که آنها دوستان نزدیکی بوده اند اما رابطه ی او با "باب دیلان" که موسیقی دان محبوب کمپانی اپل بود، معروف تر است. در این زندگینامه همچنین شرح داده شده که جابز با "دیان کائیتون" هنرپیشه نیز مدتی بیرون رفته است.

- دختر اولش


جابز در سن ۲۳ سالگی از دوست دختر زمان دبیرستان خود "کریس آن برنان" صاحب یک دختر به نام "لیزا برنان جابز" شد. او در سال ۱۹۷۸ به دنیا آمد درست همان سالی که کمپانی اپل به عرصه های صنعتی قدم گذاشت. او و برنان هرگز ازدواج نکردند و او تا مدتی وجود بچه را انکار می کرد و حتی تا بدانجا پیش رفت که به مسئولین ثبت احوال اعلام کرد توانایی بچه دار شدن ندارد اما پس از آن از لارنس صاحب سه فرزند شد. وقتی رابطه او با همسرش محکم گردید هزینه ی تحصیل دختر اولش در هاروارد را پرداخت و او در سال ۲۰۰۰ فارغ التحصیل شد و در حال حاضر نویسنده ی یک مجله است.

- شیوه زندگی متفاوت


در چند مصاحبه، جابز به این نکته اعتراف کرد که از داروهای روانپزشکیLSD استفاده کرده است. جابز با اشاره به بنیان گذار مایکروسافت، بیل گیتس گفت : "بهترین آرزوها را برای او دارم اما اگر در جوانی یک بار به مراکز پرورش روح آشرام رفته بود الان او و مایکروسافت از اینهم پیشرفته تر بودند" آلبرت هوفمان دانشمند نیز که برای اولین بار بروی ترکیباب LSD تحقیق کرد از جابز برای در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی در این مورد که کمک شایانی برای بهبود این دارو بوده، اشاره کرده است.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

در مصاحبه ای برای نوشتن یک کتاب جابز در مورد تجربه ی استفاده از این داروها گفته است: "یکی از دو یا سه اقدام مهمی که در زندگی ام انجام داده ام" طبق گفته ی جابز استفاده از این دارو، ذهن او را قادر به تفکر متفاوت کرده و او را به یکی از بی رقیب ترین مغزهای متفکر اپل مبدل ساخته است.

زندگی جابز به جز موفقیت های پی در پی او در کمپانی اپل همواره در هاله ای از ابهام خواهد ماند. وی در طول سفری به هند با یک راهب معروف آشرام آشنا شد و وقتی به آمریکا برگشت یکی از بودائیان مکتب ذن شده بود.

او را می توان به نحوی میوه خوار نامید. یکی از دلایلی که شرکت به نام اپل نامگذاری شده است این است که اپل میوه مورد علاقه او است. او و همسرش هر دو به هیچ عنوان محصولات حیوانی را مصرف نمی کردند. اعتقاد عمیقی به داروهای شرقی داشت و درمان سرطان معده اش را به رژیم های درمانی خاص سپرده بود تا اینکه در سال ۲۰۰۴ مجبور شد اولین جراحی تومور را انجام بدهد.

او اهل شوخی خارج از عرف هم بود. حین بهره برداری از تلفن همراه iPhon در مک وورد در سال ۲۰۰۷ با یکی از گرانترین و معروفترین کافی شاپ های ایتالیایی در سیاتل امریکا تماس می گیرد و ۴۰۰۰ عدد نسکافه ی ویژه سفارش می دهد!

- میراث


به عنوان مدیرعامل یکی از شناخته شده ترین و بهترین مارک های دنیا، جابز حقوق سالیانه خود را مقدار عجیب یک دلار نگه داشت.

مشابه همین کار در شرکت گوگل توسط "لاری پیج، سرگئی برین و اریک اشمیت" با حقوق سالیانه ۱۰۰ پنی انجام شده است. جابز تا سال ۱۹۹۷ مقدار حقوقش را یک دلار نگه داشت، همان سالی که رئیس کمپانی اپل گردید. مقدار حقوق او در کتاب لطیفه های سال ۲۰۰۷ به انتشار رسید. "من سالی ۵۰ سنت برای نمایش و ۵۰ سنت هم برای کارایی ام می گیرم"

اوایل سال ۲۰۱۱، جابز صاحب ۵.۵ میلیون دلار در سهام شرکت اپل بود. بعد از مرگش در این کمپانی ارزش سهام او ۶۴.۳۷۷ دلار بود که رشد آن ۴۳ بار بیشتر از ۱۰ سال اخیر بوده است و به هیچ عنوان گویای روند نزولی نیست.

شاید او سالی یک دلار درآمد داشت ولی ثروت عظیمی را از خود به جای گذاشت. مقدار عمده ی این ثروت در سال ۲۰۰۶ و از بابت فروش پیکسار به دیزنی به دست آمده است. در سال ۲۰۱۱ اعتبار بانکی وی 3.8 بیلیون دلار بوده است و طبق گزارش فوربس این رقم او را بین ۱۱۰ ثروتمند جهان قرار می دهد.

او سهامش را پس از جدایی از اپل در سال ۱۹۸۵ نفروخت (در سال ۱۹۹۶ دوباره به شرکت بازگشت) با توجه به ارزش آنها در آن سال او پنجمین مرد ثروتمند جهان بوده است. هنوز حرفی از تقسیم ارث به میان نیامده ولی جابز سه فرزند از لورنس جابز با نام های رید، ارین و ایو دارد همینطور دختر اولش لیسا برنان جابز.

زندگی‌نامه استیو جابز فیلم می‌شود

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

مدت زمان زیادی نمی‌گذرد که استیو جابز، چشم از جهان بست و اپل پدر دوست‌داشتی خود را از دست داد. در همین بین و صحبت‌های فراوان در مورد وی، خبرهایی در رابطه با ساخت فیلم زندگی‌نامه استیو جابز توسط Sony Pictures مطرح شده است. این فیلم قرار است با همکاری نویسنده کتاب زندگی‌نامه استیو جابز ساخته شود، همان کتابی که از روزهای گذشته، پیش فروش آن در آمازون شروع شده و استقبال گسترده‌ای از آن به عمل آمده است. در کتاب مصاحبه‌های متعددی گنجانده شده است که به ساخت بهتر فیلم، کمک شایانی می‌کند و می‌تواند زندگی‌نامه استیو جابز را طبیعی‌تر نشان دهد.

یکی از آخرین فیلم‌هایی که با موضوعیت وب و دنیای تکنولوژی توسط استودیو Sony Pictures پشتیبانی شده، Social Networks است که چندین جایزه از آن خود کرده است و همین امر، نشان از تمایل این استودیو در پشتیبانی از ساخت این‌گونه فیلم‌ها می‌دهد. رقم‌های قابل توجهی به نویسنده کتاب زندگی‌نامه استیو جابز پیشنهاد شده است که هر نویسنده‌ای را برای همکاری وسوسه می‌کند. باید منتظر ماند و دید که آیا می‌توانیم شاهد یک فیلم زیبا و به یاد ماندنی از استیو جابز باشیم یا خیر.

ساخت پرتره گرامیداشت استیو جابز با قطعات مک بوک پرو

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

پس از شنیدن خبر فوت بنیان‌گذار و مدیر خلاق اپل بسیاری از طرفداران استیو جابز فقید و محصولات اپل که زاییده ذهن خلاق وی بود هر یک به گونه ای قصد ابراز ارادت و گرامیداشت وی را داشتند تیم Mint Foundry هم به نوبه خود و ادای احترام به جابز اقدام به ساخت پرتره ای از ایشان کردند و البته برای ساخت این پرتره از یکی از محصولات ساخت اپل استفاده نمودند. آن‌ها برای ساخت چهره استیو جابز از قطعات یک مک بوک استفاده کردند و با خرد کردن قطعات آن پرتره ای از این ابرمرد اسطوره ای دنیای دیجیتال را ساختند.

مراسم بزرگداشت استیو جابز برگزار شد

پس از درگذشت استیو جابز، تیم کوک مدیر فعلی اپل طی ایمیلی به کارکنان شرکت اپل خبر از برگزاری مراسمی جهت بزرگداشت استیو جابز بنیان‌گذار و مدیر خلاق این شرکت را که پس از طی دورانی سخت که با سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد و در نهایت در 6 اکتبر و درست یک روز پس از معرفی iphone 4s فوت نمود را داده بود. این مراسم که قرار بود در ۱۹ اکتبر در دانشکده ای در شهر کاپرتینو کالیفرنیا برگزار شود با حضور تیم کوک و هزاران تن از کارکنان اپل انجام پذیرفت. کارکنان و مدیران اپل برای ادای احترام به استیو جابز و خدماتی که وی برای مردمان جهان و اپل انجام داده بود دور هم جمع شدند. در این روز فروشگاه های اپل به احترام جابز تعطیل بودند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


گروه اینترنتی پرشیـن استـار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


اپل در صفحه وب سایت خود صفحه ای ( http://www.apple.com/stevejobs ) را به استیو جابز اختصاص داده تا طرفداران وی نظرات و نوشته های خود را به آدرس از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد. ایمیل کنند تا در این صفحه به نمایش در آید.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.netگروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

بازدیدهای محتوا
32632610

666  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+