سه شنبه08032021

Font Size

SCREEN

Cpanel
Back صفحه اصلی دانلود کتابهای انگلیسی معرفی و دانلود کتاب «عنکبوت و ستاره دریایی»

معرفی و دانلود کتاب «عنکبوت و ستاره دریایی»

the-starfish-and-the-spider-book«عنکبوت و ستاره دریایی» کتابی است که در خواندنش شک نباید کرد. ستاره­‌های دریایی بواقع کسب­‌وکارها و جوامع را متحول کرده­‌اند.

(دیوید مارتین، مدیرعامل سازمان رئیس­‌جمهور جوان)

«عنکبوت و ستاره دریایی» در سازمان‌های ما در حال جولان دادن هستند. آن‌ها را می‌شناسید؟

اسپانیایی‌­ها، سال­‌های سال بعنوان قدرت بلامنازع قاره اروپا به شمار می‌­ر­فتند. دارای سپاهی مقتدر و ویرانگر بودند و قوی و شکست ناپذیر. اما آن­‌ها به ناگاه شکست بدی خوردند؛ آن‌هم از یک قوم بدوی! آپاچی‌ها­ توانستند بر سلطه چندین ساله اسپانیایی‌­ها خاتمه دهند. علتش هم یک نکته کلیدی بود.

در کتاب “عنکبوت و ستاره دریایی”، رموز بسیار جالبی از موفقیت غول‌های کسب­‌وکار امروز دنیا را خواهید دید و نکته جالب‌تر آنکه متوجه می­‌شوید درس‌های این کسب­‌وکارها، در دل داستان‌های عجیب تاریخی است و عملاً صحبتی از آموزه‌­های تکراری کسب­‌وکارها در آن­‌ها نیست، اما به شدت در محیط‌های کاری مصداق و کاربرد دارد. خیلی جالب است بدانید ویکی­پدیا، اصولی را بکار گرفته که آپاچی‌­ها بکار گرفته بودند و همین اصول، آمد و آمد تا برتری تویوتا را در مقابل جنرال موتورز رقم زد! حقیقتاً متعجب خواهید شد وقتی می‌­بینید که فستیوال «مرد سوزان»، می‌­تواند الهام بخش شما برای توسعه کسب‌­وکارتان باشد.

بیایید محتوای کتاب را بیشتر بررسی کنیم.

 

پیش­گفتار کتاب «عنکبوت و ستاره دریایی»

ابتدای این بخش، نکته مهمی در حوزه مورد علاقه ما یعنی «مغز» به میان کشیده می‌­شود و فرایند بخاطر سپردن اطلاعات بازگو می‌­شود. تا زمانی، فرض بر آن بود که هر بخش مغز مسئول به خاطر سپردن خاطره­‌ای مشخص است. برای اثبات این فرضیه، دانشمندان نیاز داشتند که نشان دهند نورون مشخصی به­‌هنگام بازیابی خاطره‌ای خاص فعال می‌شود. اما محققین متوجه شدند که داستان چیز دیگری بود.

تفکر عنکبوتی در مغز حاکم نیست، بلکه ستاره دریایی در آنجا حکمرانی می­‌کند.

پس از این، داستان­‌ها یکی پس از دیگری روایت می‌­شوند.

_داستان “شاون فانینگ” که در خوابگاه دانشگاه در سال ۱۹۹۹، در حال پایه‌­ریزی تغییراتی اساسی در دنیاست.

_داستان “اسامه بن لادن” که عربستان سعودی را ترک کرد و به افغانستان سفر نمود. به‌سختی کسی باور می‌کرد که فقط ظرف چند سال، او تبدیل به مردی شود که بیش از هر کس دیگری در جهان تحت تعقیب باشد.

_داستان “کریگ نیومارک” که حتی تصورش را هم نمی‌شد کرد که سایتی که راه‌اندازی کرده بود، بتواند برای همیشه صنعت روزنامه را تغییر دهد.

همه آن‌ها نقطه مشترکی داشتند. آن­‌ها ستاره دریایی بودند.

the-starfish-and-the-spider-book

فصل ۱: اشتباه ام جی و راز آپاچی

این فصل با داستان جالبی در خصوص جنگ و گریز صاحبان صنایع ضبط و پخش موسیقی، با یک تازه وارد جوان آغاز می‌­شود. گرچه نهایتاً آن جوان در دادگاه محکوم ­شد، اما گلوله برفی کوچکی را به جریان انداخت که بزرگ و بزرگ‌­تر شد و آن غول­‌ها را نهایتاً از اوج قدرت به پایین کشید. ارتباط این داستان با داستان آپاچی‌­ها و مبارزه عجیب آن‌­ها با اسپانیایی‌ها که قدرتی بی‌­مانند یافته بودند، خواندنی است. اسپانیایی­‌ها فقط شکست نخوردند، بلکه تحقیر شدند! در ادامه، کم­­‌کم رمز و راز این واقعه نمایان می‌­شود. یک جامعه شناس که سال­‌ها با آپاچی‌­ها زندگی کرده، حکایت‌­های جالبی برایتان بازگو می‌­کند که می‌توانید براحتی در کسب‌وکارتان به کار گیرید؛ استفاده از رموز استراتژی‌های جنگی در کسب‌وکارها بسیار جالب است؛ چرا که تجارت جنگ است.

the-starfish-and-the-spider-bookفصل ۲: عنکبوت، ستاره دریایی و ظهور اینترنت

احتمالاً برایتان جالب خواهد بود وقتی متوجه شوید، اینترنتی که امروزه بدون آن روزمان شب نمی‌­شود، چگونه و آن هم بدون هیچ رئیسی پایه­‌گذاری شد. کم­‌کم متوجه می­‌شوید که استعار­ه‌های ستاره دریایی و عنکبوت، چقدر جالب استفاده شده‌­اند. این دو جانور، بنظر شباهت‌­هایی دارند و البته تفاوت­‌هایی. اما تفاوت عجیب آن‌­ها در این نیست که مثلاً یکی تار می‌­تند و یکی دیگر نه و یا اینکه یکی در خشکی زندگی می­‌کند و دیگری در آب. تفاوتی که به درد ما در کسب‌­وکارها می­‌خورد را در این فصل درمی‌­یابید.

مهم‌ترین تفاوت آنها در نحوه رویاروییشان با تغییرات است.

گروه موفق دیگری که با استعاره ستاره دریایی پیش رفتند و شهرتشان در تمام دنیا پیچید، گروه “الکلی‌­های بی‌­نام” هستند. “طوفان روز کارگر” که در آن چند صد نفر براحتی کشته شدند نیز در ادامه بازگو می‌­شود. اگر الگویشان را ستاره دریایی قرار داده بودند، شاید این‌همه انسان‌ کشته نمی‌­شد.

با ذکر این داستان­‌هاست که مشخصات سیستم‌های ستاره دریایی و عنکبوت معرفی می‌­شوند و این­‌گونه است که وارد فصل بعد می­‌شوید.

فصل ۳: دریایی از ستاره‌های دریایی

“اسکایپ”، در سال ۲۰۱۸ در حدود ۱٫۴۳ میلیارد نفر کاربر داشته که پیش‌بینی می‌شود تا انتهای ۲۰۲۰ به ۱٫۶۷ میلیارد نفر برسد. سرنوشت اسکایپ بسیار خواندنی است در مواجهه با عنکبوت‌­ها!

برویم سراغ غول بعدی.

حدود ۵۰ میلیارد بازدید در ماه داشته با پیش‌بینی درآمد سالانه بیش از ۷۰۰ میلیون دلار. رقم­‌های جالبی است. نه؟ این ارقام مربوط به “کریگزلیست” است که این دستاوردها را مدیون ستاره دریایی می‌­داند.

استراتژی­‌های جالب آن­‌ها در برابر مشتریان، ارزش‌آفرینی، بدهکاری اجتماعی … بسیار خواندنی است. در ادامه به “ویکی‌­پدیا” می­‌رسیم. به صحت مطالب این سایت شک دارید؟ آیا می­‌دانید فرایند وارد کردن اطلاعات و صحت‌­سنجی آن بعهده کیست؟ جالب است بدانید که آنچه بر همه این فرایندها نظارت دارد، ستاره دریایی است.

با فستیوال “مرد سوزان“، این فصل به پایان می‌­رسد. فکر می‌­کنید صاحبان کسب­‌وکارها چه بهره‌­ای از یک گردهمایی سالانه می‌­توانند ببرند که در آن تعدادی انسان جمع می‌شوند و هر کار دوست دارند می­‌کنند!؟

the-starfish-and-the-spider-book

فصل ۴: ایستادن بر روی پنج پا

ارکان اصلی سازمان­‌هایی که می­‌خواهند ستاره دریایی باشند، موضوع اصلی این بخش است. البته این بخش هم خالی از داستان نیست. داستان این بخش “نهضت­ ضدبرده‌­داری” است.

فصل ۵: قدرت پنهان کاتالیزور

شاید با شنیدن نام کاتالیزور، کلاس‌های شیمی و آزمایشگاه شیمی دوران دبیرستان و دانشگاه در ذهنتان تداعی شود. اما در کسب‌وکارها و بخصوص در سازمان‌های ستاره دریایی هم کاتالیزورها حضور دارند و حضورشان هم کاملاً ضروری است. آرن هافمن، جاش سیگ، جیمی ولز، دبرا آلوارز رودریگز و آرن، شخصیت‌هایی هستند با ویژگی‌­هایی متفاوت؛ اما در یک نقش، کاملاً مشابه هستند. آن­‌ها کاتالیزورهایی هستند که با آنها در این فصل آشنا میشوید. شما هم شاید پتانسیل کاتالیزور شدن را داشته باشید و بتوانید نقش موثرتری ایفا کنید و یا شاید در سازمانتان، بر خلاف آنچه تاکنون تصور می‌کردید، قبل از هر چیز باید بر روی یک کاتالیزور سرمایه‌گذاری کنید.

  • کاتالیزورها دقیقاً چه می­‌کنند و وجودشان چه ضرورتی دارد؟
  • در سازمان‌های بزرگ دنیا، کاتالیزورها چه تأثیری داشته‌اند؟
  • آنها باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟

اینها و مباحث جالب دیگر، موضوعاتی هستند که با خواندن این فصل متوجه خواهید شد.

فصل ۶: پذیرش تمرکززُدایی

داستان از جنبش غیرمتمرکز دیگری آغاز می‌­شود؛ دفاع از حقوق حیوانات. در ادامه با ذکر داستان‌­هایی مشابه، مبحثی جالب به میان کشیده می‌­شود. چه چیز می­‌تواند ستاره دریایی را بکشد یا ضعیف کند؟

خواهید دید که چگونه آپاچی­‌هایی که اسپانیایی‌­ها را مطیع خود کرده بودند، خود مغلوب امریکایی‌ها شدند؟ آن هم بدون خونریزی.

the-starfish-and-the-spider-book

فصل ۷: ترکیب معجزه‌گر: سازمان‌های هیبریدی

وقتی نقاط ضعف ستاره دریایی را شناختیم، می­‌رویم سراغ یک ترکیب جالب از ستاره دریایی و عنکبوت. تجارب “آی‌بی‌ام” و “جنرال‌الکتریک” نشان می‌­دهد که این ترکیب، بسیار شیرین است، به شرطی که نقطه شیرین را بیابیم.

فصل ۸: در جستجوی نقاط شیرین

در این فصل خواهید دید که خاطرات “پیتر دراکر” بزرگ چگونه به ما کمک می­‌کند تا بتوانیم مرکز ثقل این سیستم ترکیبی را بیابیم. کلیپ زیر را ببینید تا متوجه شوید در طول سه سال چه اتفاق جالبی در یکی از واحدهای تولیدی یک شرکت نام آشنا افتاده است.

 

فصل ۹: جهان جدید

پس از در دست گرفتن قدرت در سال ۱۹۱۷، با اینکه حاکمان شوروی جدید می‌توانستند مانند سایر کشورها بر توسعه شبکه‌های تلفنی سرمایه‌گذاری کنند، تصمیم گرفتند مسیر دیگری را برگزینند، بر بلندگوها!!! دولت شوروی در سرتاسر کشور بلندگوهای ‌بی‌شماری را مستقر کرده بود. با این روش اگر آن‌ها می‌خواستند یک پیام را به افراد و گروه‌های مختلف اطلاع بدهند به‌سرعت و به‌طور مؤثر قادر به انجام این کار بودند. اما نتیجه نهایتاً چه بود و کدام استراتژی موفق‌تر بود؟ چرا؟ شما کدام راه را انتخاب می‌کنید؟ بلندگو یا تلفن؟

این فصل، ۱۰ رمز کلیدی که حاصل فصول مختلف کتاب است را به خواننده عرضه می­‌کند. تعدادی از سرفصل‌های این بخش عبارتند از:

  • اثربخشی شبکه
  • قدرت بی‌نظمی
  • واکنش هیدرا

نظر تعدادی از بزرگان در مورد کتاب«عنکبوت و ستاره دریایی»

ستاره دریایی و عنکبوت یک کتاب قانع کننده و مهم است. غنی از مثال‌هایی که بازگوکننده قدرت ستاره دریایی در محیط‌های کسب‌­وکار است.

- پیر امیدیار، مدیر عامل شبکه امیدایر، بنیانگذار و رئیس شرکت ای­‌بی(eBay)

کتاب عنکبوت و ستاره دریایی، نه تنها تفکر مرا تحریک کرد، بلکه پس از خواندن کتاب، به من کمک کرد که بتوانم ۱۰ نکته عملیاتی مهم برای سازمان خودم پیشنهاد کنم.

- پرفسور کلاوس شواب، رئیس هیئت مدیره انجمن جهانی اقتصاد

قبل از خواندن ستاره دریایی و عنکبوت، اغلب احساس می­‌کردم که من در دریایی از ایده‌­های قدیمی در مورد چگونگی تصمیم­‌گیری برای هدایت یک سازمان یا پروژه گیر افتاده‌­ام. اما این کتاب به من کمک کرد تا با بینشی وسیع‌­تر و اعتماد به نفسی بیشتر بدنبال ایده‌­هایم بروم و البته در جستجوی ستاره‌­های دریایی دیگری باشم.

- کیمبرلی کارلیسل، موسسه کارلسیل

 

 خرید نسخه فارسی کتاب

دانلود رایگان نسخه انگلیسی کتاب

 

برگرفته

بازدیدهای محتوا
35107016

456  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+