سه شنبه04132021

Font Size

SCREEN

Cpanel
Back صفحه اصلی دانشـنامه دانستنی های علمی آیا میدانستید؟ مهمترین و پرمصرف ترین داروهای جهان

مهمترین و پرمصرف ترین داروهای جهان

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

متخصصانی از مراکز مختلف جهان از جمله سازمان دارو و غذا، دانشگاه گلاسکو، انجمن علوم آزمایشگاهی آمریکا به همراه مورخ پزشکی استفان گرینبرگ لیستی از مهمترین و پرمصرف ترین داروهای جهان را ارائه کرده اند.

به نقل از ngpharma، این لیست بر اساس درخواست وب سایت WebMD از متخصصان به منظور تعیین برترین داروها در قالب یک لیست ارائه شد. داروهایی مانند انسولین، پنی سیلین، واکسن آبله، آسپیرین و مورفین از جمله داروهایی هستند که شکی در پرمصرف بودن آنها در جهان وجود ندارد. در عین حال داروهایی مانند "اتر" اولین داروی بیهوشی جهان یا "سالوارسان" اولین داروی شیمی درمانی جهان نیز جایگاه ویژه ای در لیست به خود اختصاص داده اند.

 

در بخشهای مختلف لیست گرافیکی اسامی ارائه شده از پرمصرف ترین و مشهورترین داروهای جهان نام این داروها به چشم می خورد:

:: پرمصرف ترین و مشهورترین داروها


انسولین داروی مخصوص درمان بیماری دیابت که در سال ۱۹۲۰ در کانادا ابداع شد.

پنی سیلین اولین آنتی بیوتیک جهان که در سال ۱۹۲۸ در انگلستان ابداع شد و بدون حضور آن حدود ۷۵ درصد از جمعیت کنونی جهان در اثر بیماریهای عفونی از بین می رفتند.

واکسن آبله ابداع دانشمند انگلیسی در سال ۱۸۷۶ است که به عنوان اولین واکسن جهان نیز شناخته می شود. این دارو باعث ریشه کن شدن بیماری آبله از جهان شد.

مورفین که در سال ۱۸۰۴ در آلمان تولید شده است و به عنوان یکی از قدرتمندترین مسکن ها همچنان مورد استفاده قرار می گیرد از دیگر داروهای مهم جهان به شمار می رود.

سالوارسن نیز داروی دیگری است که در سال ۱۹۰۹ در آلمان و به منظور درمان بیماری سیفلیس ابداع شده است.

آسپیرین تولید شده در سال ۱۸۵۳ توسط دانشمندان آلمانی نیز به عنوان اولین داروی جهان شناخته می شود که برای درمان بیماریهای ساده و دردهای جزئی از گذشته تاکنون به صورت رایجی استفاده شده است. در حال حاضر سالانه ۴۰ هزار تن متریک (تن هزار کیلویی) در جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

تورازین به عنوان اولین داروی درمان اختلالات روانی که توسط فرانسوی ها در سال ۱۹۵۱ ابداع شده است، بزرگترین دستاورد درمان بیماری های روانی در جهان شناخته می شود.

قرصهای ضد بارداری تولید شده در سال ۱۹۵۷ در ایالات متحده و "اتر" اولین داروی بیهوشی جهان که در سال ۱۸۴۶ در آمریکا تولید شده است نیز از دیگر داروهای مشهور و پراستفاده در جهان به شمار می روند.

:: پرفروش ترین داروهای جهان


بخش جالب توجه دیگر این لیست به لیستی از پرفروش ترین داروهای جهان در سال ۲۰۰۶ تعلق دارد که توسط نشریه فوربس ارائه شده است. فوربس در این لیست اعلام کرده است که در سال ۲۰۰۶ در حدود ۶۰۲ بیلیون دلار دارو در سرتاسر جهان به فروش رفته است.

پرفروشترین داروی این لیست در سال ۲۰۰۹ به داروی لیپیتور داروی کنترل کلسترول خون تعلق دارد که ۱۲٫۹ بیلیون دلار فروش داشته است.

در ادامه این لیست داروی قلب "پلاویکس" با ۵٫۹ بیلیون دلار، داروی قلب "نکسیوم" با ۵٫۷ بیلیون دلار، داروی مخصوص آسم "آدویر" با ۵٫۳ بیلیون دلار، داروی کلسترول "زوکر" با ۵٫۳ بیلیون دلار، داروی فشار خون "نوروسک" با ۵ بیلیون دلار، داروهای درمان اسکیزوفرنی "زیفرکسا" و "ریسفردال" به ترتیب با ۴٫۷ و ۴ بیلیون دلار، داروی قلب "پریواسید" با ۴ بیلیون دلار و داروی ضد افسردگی "افکسور" با ۳٫۸ بیلیون دلار به پرفروشترین داروهای جهان در سال ۲۰۰۶ تبدیل شده اند.

در این لیست گرافیکی اسامی تاثیرگذارترین داروهای جدید در دنیا نیز منتشر شده است که به داروهایی مخصوص دیابت، پوکی استخوان، گرفتگی عروق، پیوند اعضا، مسکنها و دیگر عوارض فیزیکی اختصاص دارند.

منبع : سایت پزشکان بدون مرز

بازدیدهای محتوا
34462954

1280  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+