سه شنبه04132021

Font Size

SCREEN

Cpanel
Back صفحه اصلی دانشـنامه دانستنی های علمی آیا میدانستید؟ زوج هایی که برنده جایزه نوبل شدند

زوج هایی که برنده جایزه نوبل شدند

«می بریت موزر» و «ادوارد موزر» نروژی اولین زن و شوهری نیستند که مشترکا برنده جایزه نوبل شدند.

noble-prize-couplesچهار زوج دیگر نیز به دلیل همکاری موفقیت آمیزشان در علوم مشترکا برنده جایزه نوبل شدند و یک زوج سوئدی نیز هر کدام در دسته بندی های مختلف جایزه نوبل را به خود اختصاص دادند.

خانم و آقای «موزر» روز دوشنبه جایزه نوبل پزشکی را به همراه «جان او کی یف» دانشمند آمریکایی انگلیسی تبار به دلیل کشفیات آنها در مورد سامانه موقعیت یابی مغز به خود اختلاص دادند.

 

در این گزارش نگاهی شده است به زوج هایی که پیش از این برنده جایزه نوبل شده اند.

ماری کوری و پیر کوری

در سال 1903 ماری کوری متولد لهستان و شوهر فرانسوی وی به نام پیر کوری مشترکا جایزه نوبل فیزیک را به همراه «آنتونی هانری برکل» به دلیل تحقیقات مشترک خود در زمینه پدیده تابش پرتو به خود اختصاص دادند.

کشف رادیواکتیویته توسط «بکرل» در سال 1897، خانم و آقای کوری را واداشت تا درباره آن بیشتر تحقیق کنند و آنها موفق شدند دو عنصر پولونیوم و رادیوم را که هر دو از اورانیوم، رادیواکتیویته تر هستند، کشف کنند.

«پیر» در سال 1906 در جریان یک تصادف خیابانی در پاریس کشته شد و ماری موفق شد در سال 1911 دومین جایزه نوبل را این بار در حوزه شیمی و به دلیل فعالیت بر روی رادیواکتیویته به خود اختصاص دهد.

فردریک جولیت و ایرنه جولیت کوری

«ایرنه جولیت کوری» دختر پیر و ماری کوری نیز در سال 1935جایزه نوبل شیمی را به همراه شوهرش «فردریک جولیت» که به عنوان دستیار مادرش در انستیتو «رادیوم» در پاریس کار می کرد، به خود اختصاص دادند.

آنها در کنار هم ساختار اتم را بررسی کردند و یک گام ضروری در کشف نوترون برداشتند. آنها همچنین در ساخت اولین راکتور هسته ای فرانسه در سال 1948 مشارکت داشتند.

کارل کوری و گرتی کوری

در سال 1947 «کارل کوری» و همسرش «گرتی کوری» جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی را به همراه «برناردو آلبرت هوسای» به دلیل کشف نحوه تبدیل کاتالیزوری از گلیکوژن به خود اختصاص دادند.

این زوج در سال 1920 ازدواج کردند و در همان سال هر دو از دانشگاه آلمانی در پراگ مدرک دکتری کسب کردند.

سپس این زوج به آمریکا عزیمت کردند و با هم در بوفالو، نیویورک و سنت لوییس و میسوری کار کردند.

آنها در سال 1928 به تابعیت آمریکا درآمدند.

آلوا میردال و گونار میردال

«آلوا میردال» و «گونار میردال» سوئدی که در سال 1924 ازدواج کردند و در حزب سوشیال دموکرات فعال بودند.

این زوج جایزه های نوبل را در سال های مختلف در حوزه های مختلف برنده شدند.

گونار، استاد دانشکده اقتصاد استکهلم و عضو پارلمان سوئد در سال 1974 جایزه اقتصاد را مشترکا با «فردریش فون هایک اوت» اتریشی به دلیل «کار پیشگام خود در نظریه پول و نوسانات اقتصادی» از آن خود کردند.

هشت سال بعد در بحبوحه جنگ سرد، «آلوا میردال» دیپلمات و سیاستمدار جایزه صلح نوبل را مشترکا با «آلفونسو گارسیا روبلس» مکزیکی به دلیل نقش خود در مذاکرات خلع سلاح سازمان ملل متحد به خود اختصاص دادند.(ایرنا)

بازدیدهای محتوا
34462869

1386  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+