دوشنبه05102021

Font Size

SCREEN

Cpanel
Back صفحه اصلی دانشـنامه دانستنی های علمی شخصیت های موفق زندگی نامه جف بزوس؛ مالک فروشگاه اینترنتی آمازون

زندگی نامه جف بزوس؛ مالک فروشگاه اینترنتی آمازون

jeff-bezos-biography

جف بزوس موسس فروشگاه اینترنتی آمازون است.آمازون را در سرار دنیا آن را می شناسند.

آمازون ابتدا کار خود را با فروش کتاب شروع کرد و بعد از ایجاد شگفتی در صنعت کتاب شروع به اضافه کردن محصولات دیگر در فروشگاه اینترنتی خود کرد.

موسس آمازون آقای جف بزوس از زندگی جالبی برخوردار است.

متولد سال ۱۹۶۴ است و در تاریخ نوشتن این مقاله ۵۳ سال دارد.

او از دوران کودکی فردی بسیار کنجکاو و خلاق بود و در دوران مدرسه گاراژ خانه شان را تبدیل به آزمایشگاه لوازم الکتریکی کرده بود.

جف که شاگرد درس خوانی بود در دوران دبیرستان عاشق کامپیوتر می شود و وارد دانشگاه می شود و در رشته ی کامپیوتر تحصیل می کند.

بر خلاف سایر کارآفرین های بزرگ هم عصر خود مانند استیو جابز و بیل گیتس از دانشگاه انصراف نمی دهد و به درس خواندن ادامه می دهد تا فارق التحصیل شود.

بعد از گرفتن مدرک مهندسی کار در شرکت را انتخاب می کند و در شرکت های موجود در وال استریت مشغول کار می شود.

همان طور که می بنیید تا این جای زندگی جف بزوس هیچ عامل شگفت انگیزی وجود ندارد و او یک مهندس عادی است که کارمند شرکت است.

او در شغل خود پیشرفت کرد.در سال ۱۹۹۰ موفق شد جوان ترین نائب رئیس شرکت شود و در همان زمان با همسر خود آشنا شد.

او در کار کارمندی خود موفق بود و شغلی سودآور داشت و انتظار آینده ای روشن را در دوال استریت داشت.

هنگامی که در سال ۱۹۹۴ که تب تجارت الکترونیکی بسیار داغ بود از شغل خود استعفا داد و به سیاتل رفت و در آن جا امازون،فروشگاه آنلاین کتاب را طرح ریزی کرد.

بزوس تجارت شخصی خود را در ۳۰ سالگی و بعد از چندین سال کارمندی شروع کرد. او با تعداد کمی از افراد کار فروش کتاب را آغاز کرد و قدرت ریسک عالی اش به او اجازه داد که تجارت شخصی خود را پایه ریزی کند.

آمازون آنقدر پیشرفت کرد که در سال ۱۹۹۷ یک شرکت موفق محسوب می شد.هنگامی که تب آنلاین شدن برای کسب و کارها داغ بود رقبای جدید وارد بازار شدند اما آمازون همه ی آن ها را پشت سر گذاشت و همواره پیشتاز بود.

آمازون آنقدر پیشرفت کرد که به یک پیشرو و رهبر در تجارت الکترونیک تبدیل شد.

داستان موفقیت اولیه ی آمازون هم بسیار جالب است،سایت آمازون در ۳۰ روز اولی که شروع به کار کرد به موفقیت بسیار جالبی رسید.

فقط در ۳۰ روز اولیه ی شروع کسب و کار، آمازون موفق به فروش کتاب در امریکا و ۴۵ کشور دیگر شد.

نکته ی جالب دیگری وجود دارد:

در زمان شروع به کار یک زنگ در محیط دفتر شرکت آمازون قرار دادند تا وقتی یک سفارش ثبت می شد،آن زنگ را به صدا در بیاورند. اوایل کار به صدا دراوردن زنگ موضوع جالب رو انگیزه بخشی بود اما بعد از گذشت مدتی آنقدر سفارش ها زیاد شد که تصمیم گرفتند زنگ را جمع کنند.

در سال ۱۹۹۸ آمازون لیست محصولات خود را گسترش داد و علاوه بر کتاب،سی دی و فیلم و سپس اسباب بازی و لباس وهمه چیز را به فهرست محصولات خود اضافه کرد و در به مرور تبدیل به بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی جهان شد.

در سال ۲۰۰۶ آمازون یک سرویس ویدیویی را ارائه کرد و در سال ۲۰۰۷ هم کتاب خوان های معروف خود را به نام کیندل وارد بازار کرد.

گستره ی فعالیت آمازون به قدری افزایش یافت که بعد از فروش کتاب و تبدیل به فروشگاه همه چیز شد و سپس دست به تولید کتاب خوان و بعد از آن تبلت هم تولید کرد.

انبارهای شرکت آمازون شهرت جهانی دارند.انبار هایی که در آن بیشتر کارها توسط رباط ها انجام می شود. 

جف بزوس از انجام ایدده های جدید ترسی ندارد برای همین همیشه دست به انجام کارهای جالب می زند.

آمازون امروز الوگوی بسیاری از استارت آپ ها است،شرکت هایی که با دنیایی از عشق و شور کار خود را شروع می کنند و برخی موفق می شوند و بسیاری نیز شکست می خورند.

در سال ۲۰۰۷ جف بزوس یک سرمایه گذاری شخصی در یک شرکت خدمات فضایی انجام داد.

این سرمایه گذاری تا چندین سال ادامه پیدا کرد و هر سال چندین میلیون دلار سرمایه گذاری در این شرکت انجام می شد تا سر انجام در سال ۲۰۱۵ این شرکت موفق به پرتاب یک موشک به فضا شد.

با پرتاب موشک به فضا بزوس وارد عرصه ی دیگری از فعالیت های خود شد.

این شرکت در زمینه ی حمل و نقل مسافر به فضا فعالیت میکند و برنامه ای برای ارسال چند مسافر به فضا دارد.

جف بزوس همواره با رشد امازون دست به کار های شکفت انگیزی دیگری نیز زد.

او به یک رسانه برای ادامه کارهای خود احتیاج داشت و با خرید روزنامه ی واشنگتن پست به قیمت ۲۵۰ میلیون دلار این رسانه را خرید. این خرید، شخصی محسوب می شود و به شرکت آمازون ارتباطی ندارد، اما جالب ترین موضوع این است که بعد از این که جف بزوس واشنگتن پست را می خرد با برنامه های خود ترافیک ورودی این روزنامه را به بیش از سه برابر افزایش می دهد، این نشان از قدرت فوق العاده ی جف بزوس است.

جف بزوس همواره به دنبال نو آوری و استفاده از ایده های جدید است.

در سال ۲۰۱۳ او ایده ی استفاده از پهباد برای تحویل کالا در امازون را مطرح کرد و مدت ها بر روی آن کار می کنند تا بتوانند به صورت کاملا هوشمندانه و بدون دخالت انسان بسته های ارسالی را تحویل خریداران دهند.

پولدارترین فرد روی زمین

جف بزوس موفق شد در سال ۲۰۱۷ پولدار ترین مرد دنیا شود، او گوی سبقت را از بیل گیتس برباید. بیل گیتس از سال ۲۰۱۳ همواره در صدر این فهرست قرار داشت.

بزوس برای مدتی کوتاه عنوان پولدار ترین مرد دنیا را صاحب شد، اما بعد از چند ساعت دوباره بیل گیتس به جایگاه نفر اول بازگشت و جف بزوس دوم شد.

سودآوری شرکت مایکروسافت و آمازون به صورتی است که احتمالا در چند ماه آینده باید انتظار داشته باشیم مقام پولدار ترین فرد روی زمین بین بیل گیتس ۶۱ساله و بزوس ۵۳ ساله بارها دست به دست شود.

امروزه دیگر فعالیت شرکت آمازون محدود در زمینه ی فروشگاه اینترنتی نیست و و فعالیت های بسیار زیادی دارد و مالک وب سایت ها و سرویس های بسیاری است.

برای مثال آمازون صاحب وبسایت معروف معرفی و تحلیل فیلم است و همچنین در زمینه ی خوار و بار فعالیت دارد.

آمازون در زمینه ی سیستم های رایانش ابری نیز پیشتاز است.آمازون و مایکروسافت در این زمینه رقابت تنگاتنگی با هم دارند و این رقابت باعث شده که آمازون از مایکروسافت هم جلو بزند.در آینده احتمال دارد مقام پولدار ترین فرد دنیا به جف بزوس تعلق گیرد.

پس از انتشار گزارش‌‎های مالی جدید شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی از جمله آمازون، سهام این شرکت افزایش قابل توجهی را تجربه کرد. گزارش مالی آمازون درآمدی بیش از پیش‌بینی تحلیل‌گران را نشان می‌داد و همین موضوع هم باعث افزایش ارزش سهام این فروشگاه بزرگ آنلاین شد. افزایش یافتن ارزش سهام آمازون باعث بالاتر رفتن ثروت جف بزوس شد و این میلیاردر را دوباره به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل کرد. لقبی که چندماه پیش و در اوایل تابستان هم به شکل موقتی برای او به دست آمده بود.

بزوس پس از این افزایش ارزش سهام بخشی از سهام خود به ارزش یک میلیارد دلار را فروخت.

در لیست میلیاردرها در حال حاضر جف بزوس در رتبه اول، بیل گیتس در رتبه دوم و وارن بافت در رتبه سوم قرار دارد. باید به این نکته هم اشاره کنیم که در میان ۱۰ میلیاردر بزرگ این لیست ۶ نفر در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنند.

 

برگرفته

بازدیدهای محتوا
34615013

700  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+